Lietuviškos meilės dainos. Dešimtukas.

Rašydama „meilės dainos“ turiu galvoje: a) populiarias ir b) jausmingas dainas. Meilės tema. Išrankesnis muzikos klausytojas jų nekenčia. Tačiau moka mintinai. Išgirdęs svečiuose ar taksi, išraiškingai raukosi, o būdamas namuose vienas net kartais suniūniuoja posmelį-kitą. Nes neįmanoma nemokėti mintinai. Nes populiarios meilės dainos yra visur, kaip virusas.

Svarbi meilės dainų sąlyga – kad paaugliai galėtų pirmą kartą pasibučiuoti, o pagyvenusios vienišos damos padoriai išsibliauti. Ar meilės daina pavykusi sprendžiame pagal jos ilgalaikį populiarumą. Todėl šiame tekste meilės dainomis nebus laikomos geros, tačiau netapusios visuotinai žinomomis. Tokiomis dainomis nebus laikomi ir pigūs šlageriai, tris mėnesius be perstojo grojantys radio stotyse, o paskui dingstantys į nežinią, kur ir turėjo būti nuo pat pradžių.

Meilės dainos yra pakankamai banalios, tyrai paprastos ir įtikinamai nuoširdžios. Čia toks žudantis derinys, kurį surikiuoti pagal savo taisykles gali tik talentingieji. Tad neatsitiktinai 2 iš 10 geriausių lietuviškų meilės dainų sukūrė Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai (Antanas A. Jonynas, „Mylėjau tave tau nežinant“ ir Sigitas Geda, arija iš „Velnio nuotaka“). Laukiam, kol pasireikš Rastauskas.

Paprastai lietuviškos meilės dainos balansuoja tarp dviejų polių: trylikamečio svajonių ir įprastinio senamadiškų santuokinių sekso. Tai yra: nuo perdėtos euforijos iki ramiai ore plevenančios melancholijos. Antrosios rūšies pavyzdžiai būna nepalyginamai kokybiškesni. Tačiau jose labai trūksta tos realios meilės konkrečiai žmogui moteriai. Tos moters kaip ir nėra, ji „out“, yra tik mylintis ar nebemylintis vyriškis išraiškingai apdainuojantis savo lūkesčius ar pamąstymus meilės tema. Taip pat pažymėtina, kad jei sovietmečiu kurtos meilės dainos yra tos, melancholiškosios rūšies, tai dabartinė estrada su nedidelėmis išimtimis skirta trylikamečiams. Bet čia jau pasaulinės, ne tik lietuviškos tendencijos. Gera naujiena – bent 10 lietuviškų meilės dainų rasti galima.

Einam prie reikalo. Pradėjus galvoti apie lietuvišką meilės muziką sukilo geriausi lietuviški jausmai ir nusprendžiau, kad be chronologine tvarka išdėstyto TOP 10 neišsiversime. Tad štai dešimtukas, atrinktas remiantis apklausomis Facebooke, G+ ir aukščiau išvardintais kriterijais: ilgalaikis populiarumas ir dvasinės bei kūniškos meilės tema. Čia nepateko ir vogtos dainos, tad Žvagulio ir Povilaičio gerbėjai tegu nesipiktina.

Ne mažiau už šį tekstą vertinguose komentaruose parašykite ką praleidau. Tačiau su sąlyga, kad parašysite, ką išmesti iš jau esamų. Pažaidžiam. Ne, nežaidžiam. Jau pats laikas pradėti reflektuoti savo laikmečio populiariosios muzikos paveldą.

 

1. Nerija. Ar išsaugosi mano meilę.

2. Raganiai. Ištirpęs sniegas (perdainavo V. Kernagis)

3. Hiperbolė. Sugrįžk.

4. Miuziklas „Velnio nuotaka“, Jurgos ir Girdvainio arija.

5. Olegas Ditkovskis. Mylėjau tave tau nežinant (perdainavo V.Kernagis).

6. A. Mamontovas. Kai tu atversi man duris.

7. Naktinės personos. Kaltas ruduo.

8. Rebelheart. Kelias pas tave.

9. Sel. Mano juokas.

10. Skylė. Baltas brolis.

 

 

Šį straipsnį parašė Aistė Paulina

Daugiau visokio meno ant virtualaus padėklo:

Share

About the Author

Aistė Paulina
Daugiau visokio meno ant virtualaus padėklo:

45 Comments on "Lietuviškos meilės dainos. Dešimtukas."

 1. Čia, kaip metaliūgai ir priklauso, turėjau susinervint, alebetvat, kažkaip nesusinervinau 😉 Mokat p… Aiste taip smagiai parašyt, kad net susinervyt nesigauna 😉 Obetvatirvėl, klausimas man apie save pasikėlė: kaip čia dabar taip, iš jūsų top 10 aš atgaminu vos vieną, nu gal du. Man gal amnezija kokia nors 😉

 2. Gal mes gyvenam skirtingose realybėse? O kokių meilės dainų pas jus klauso? 🙂
  P.S. Aš rašydama čia nuolat tikiuosi, kad metaliūgos susinervins, bet vis gaunasi atvirkščiai :))

 3. „Baltas brolis“, koks dar trečias?! 😀

  Ką čia veikia „Kai tu atversi man duris“? Jeigu AM – tai „Meilės nebus per daug“.

 4. Trečias 🙂 aha, juokingas riktas (ačiū).
  O „Meilės nebus per daug“ – ne, nes neaišku kokia ten meilė. Gal savo darbui?

 5. Ledas Raukys | 2011 12 13 at 23:11 | Atsakyti

  Kerbdzio man truksta ir viskas „Del taves galiu“

  • Tai sakot, metam lauk Kernagį ir keliam Kerbedį? Hmm. Šiaip, atsižvelgiant į peržiūrų Youtube skaičių, kaip ir galima būtų :))

   • Ledas Raukys | 2011 12 14 at 00:47 | Atsakyti

    Manau, kad nesupyks Vycka, geriau jam kokia shilta vietele klasiku sarase

    • Na… Bet juk yra tame kažkokios santūrios ramios lietuviškos meilės… Ir išsibliovimui labai gerai… O gal Kernagį į prašmatnią šlagerių lentyną?

   • ka jus cia lyginat? jeigu pries 10-15-20 metu butu tas Youtube, tai ne viena pastarojo desimtmecio daina neprilygtu senosiom pagal perziuru skaiciu :))
    p.s. Naktiniu Personu zymiai geresne daina apie meile yra „Kai jausmai uzvaldo sirdi…“

 6. Pas mumi, žinot, apie meilę tik taip: „killing is my business… and business is good!“ 🙂 Ale, turiu atsiprašyt, perklausęs penkis jūsų nominantus, jau atpažinau tris 😉 Vis nėr laiko kažkaip. Kai išgirsiu visus, gal pasirodys, kad gal mes gyvenam visai labai gretimose realybėse 😉

 7. O kur Skylė su Jūržolių šokiu,
  arba
  Jurga Šeduikytė su Nebijok.

  🙂

 8. Pagaliau, paklausiau visus dešimt. Nu gerai,gerai… tik pradžias 😉 Na ir gavos…, kaip čia?… fifty- fifty 😉

 9. Šiaip. Nepopuliarios, galbūt ir negirdėtos, bet apie meilę.
  Merlin – Lietaus laiškai
  Naktinės Personos – Kai jausmai užvaldo širdį
  Requiem – Ateik, Sugrįšiu pas tave, Pati gražiausia mergina
  Roko opera Jūratė ir Kastytis – 4 ir 7 trackai 🙂
  Siela – Pirmos meilės liga, Lietuje ištirpstu, 1000 sudužusių širdžių

  Ir netgi Geltona – Meilei 😉

  • Su Jūrate ir Kastyčiu gavosi tokia problema, kad Youtube radau tik Mikutavičiaus atlikimą. Nekilo ranka dėt.
   Likusios dainos geros. Bet ieškojau tokių, kad būtų kaip reikiant įsiėdusios. Einu klausytis Merlin, nes nepamenu niekaip 🙂

 10. O tai kaip su Meile ir mirtim Veronoj? Jei rinktis tarp Gedų, tai man labiau smigusi „kaip pavydžiu aš mėnuliui“ http://www.youtube.com/watch?v=z7g5O27rAVE (nu tik ne Marijono ir Erikos, o Smorigino ir Antanėlienes duetas), negu Jurgos arija – gal kad akcentas su Mainelyte nesiderino, o dar be to kažkaip klaikiai suspingama ten. Nepranokstama – visa Ugnies medžioklė su varovais, youtube randu tik „aš sapnavau Rolandą“ http://www.youtube.com/watch?v=weXb-noFUC4&feature=related, bet trumpas ir griaunantis yra „mano meilė kaip degantis tankas uždarais liukais per nakti…“. Tai vat per šitai beveik ir su Rastausku susiet galima, plaukia kažkaip iš psamonės, kad jo mokyklinis aitvaras toj pačioj Profsąjungų rūmų scenoje beveik tuo pačiu metu ėjo. Ech, įsijaučiau. Metas prie įprastinio senamadiško.

  • Štai ir problema su lietuviškom operom, kad Youtube tik Mikutavičius ir vėl Mikutavičius. Todėl ir nedėjau. Ugnies medžioklė – labai gražu, bet, turbūt, nepakankamai populiaru, kad prie meilės hitų dėt?

 11. Beje, o kur Abariaus „Mažytė“?! Reikalauju pirmos erotinės lietuviškos dainos, visi mokam žodžius!

 12. A jaunesni bambaliai su panikėm prie ežerų dabar klauso http://www.youtube.com/watch?v=d76lJEqxYO8

  • Bus įdomu paskaityti po kokių 10 metų jaunesnių „bambalių“ ar jų panikių meilės dainų Top 10.

   • Sarunas Skyrius | 2011 12 20 at 21:34 | Atsakyti

    Savo tėvui parodžiau šitą sąrašą, tai jis iš karto kelias atsiminė ir sakė, kad prie sąrašo dar reikia padirbėti:

    „K. Antanėlis – Dingo ta diena
    A. Lukoševičius (Obuolys) – Tu pakviesk mane
    V. Kernagis – Naktelė
    Bovy – My Woman ir tt“

    • Aha. Bet neparašė, ką iš įvardintų reikia išmesti 🙂 O šiaip – tai bus maždaug trisdešimtmečių kartos meilės dainų top 10. Nes Antanėlį, aišku, žinau, o šitos dainos einu klausyt. Kaip ir kažkur atminties pakampėse snaudžiančių Bovy.
     Bet gerai, juk sakiau, kad komentarai ne mažiau vertingi nei tekstas 🙂

 13. Pasirinkimai vietomis tikrai keisti 🙂

  Jeigu iš SEL repertuaro – „Tik“ labai graži daina. Jei jau apie meilę susirinkom pakalbėti.

  arba „Bėk“.

  „Bėk su saule, bėk su manim!“

  Iš Mamontovo – „Pėdos ant drėgno akmens“ arba „Žvaigždės kartais krenta“ vaidenasi kaip geresnės meilės dainos 🙂 Perklausiau dar kartelį nors jau tūkstantį kartų klausyta – uch, kokia drama!

  Iš Lemon Joy – „Tavo draugas“ arba „Kaip gaila“ arba „Arčiau“ arba „Ar verta laukt kol užsidegs žalia šviesa“ dvelkia nesumeluota ekspresija.

  Kažkodėl sklando įsivaizdavimas, kad meilės dainos būtinai apie tą idilinę, pozityviąją jos versiją – su sklandančiais drugeliais ir dūzgiančiomis bitutėmis – turi būti. Kurią tikrų tikriausiai vainikuos fanfaros karaliaus rūmuose. Taip taip! Belieka tikėti!

  Tačiau juk meilė būna visokia. Ir dramatiškoji jos versija – neretai pati gražiausia. Atitinkamai tokiai pašlovinti skirtos dainos 🙂

 14. Dėl pirmos vietos.
  Daina Laimio Vilkončiaus ir jis pats ją su savu kvartetu atliko turbūt geriausiai. Nors beveik geriau vėliau ją sudainavo G. Jautakaitė.
  Tad supopsintas Nerijos įdainavimas dainai iliustruot visai netinka. 🙂

 15. Turiu mažą vinilinę plokštelę su 4 Laimio Vilkončiaus kvarteto dainomis, šita irgi tarp jų yra.

 16. Visos šitos dainos geros,bet aš pasigedau Saulius Mykolaitis – MATRICA, nežinau,bet man šita daina… Nereali… Trapi, kiek ją beklausau tiek susigraudinu. Taip pat paklausykit:
  Domantas Razauskas – Pavasaris,
  Pelenai – Nupiešk man laimę,
  Natas – 1 valanda 25 minutes,
  Biplan Nuodai; Aš be tavęs ne aš,
  Karma – kitaip
  Atika – Tebūnie kas buvo, Tu esi (ir šito gana), Ilsėkis ramybėj.
  Va šitos man kažkas nerealaus 🙂

 17. Taip pat :
  Andrius Mamontavas – Kai tu atversi man duris, Spalvoti sapnai, Juoda.Saldi.Naktis,
  Mikutavičius – Dvylika savaičių sniego, Ar prisimeni tu mus, Apie mus, Gal mums pakeliui,
  Jazzu – Tik pasilik,
  Mantas – Pasaulis man tai tu, Melagė,
  Alanas Chošnau – Vien tik tau esu, Tu man esi,
  Arbata – Aš rasiu tave,
  Laura – Tuk tuk širdelę,
  Atlanta – Paleisk, Žalios mėtos,
  Merūnas – Žiema Vasara,
  Domantas Razauskas – Lietaus kambarys, Vėjas per tavo kelius.
  PAklausykit, manau patiks :))

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos